5 prostych sposobów jak uczyć się języka angielskiego biznesowego.

Jakie strony polecam?

1. Czytaj gazety i strony biznesowe w języku angielskim.

W ten sposób nie tylko będziesz na bieżąco z nowinkami biznesowymi, ale przede wszystkim stopniowo będziesz wzbogacał słownictwo. Jest to też niezastąpiona metoda aby szlifować umiejętność rozumienia języka pisanego.
Dostępnych stron jest mnóstwo – The Wall Street Journal, BBC News, Financial Times, NBC News. Jeśli napotkasz słowa czy wyrażenia, których nie znasz – nie zniechęcaj się. Poproś swojego nauczyciela o pomoc lub postaraj się znaleźć je w słowniku (np. Cambridge Dictionary).

2. Słuchaj podcastów o tematyce biznesowej.

Jadąc samochodem, podczas ćwiczeń czy spaceru – przyzwyczajasz się do różnych akcentów, sposobu i tempa mówienia native speakerów. Jednocześnie uczysz się słownictwa, które realnie jest używane w biznesie, a nie tylko w podręczniku języka angielskiego.
Większość podcastów ma transkrypcję, co jest bardzo pomocne jeśli dopiero zaczynasz słuchać. Nie wpadnij jednak w pułapkę i nie czytaj od razu tekstu! Zawsze sugeruję moim uczniom, aby najpierw przesłuchali nagrania i postarali się wyłapać jak najwięcej ze słuchu – świetna metoda, która ćwiczy ucho!
Dostępnych podcastów o przeróżnej tematyce jest pod dostatkiem – We Study Billionaires, WSJ podcast, a16z Podcast, Coaching for Leaders. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

3. Oglądaj wiadomości, filmy, shows o tematyce biznesowej.

Oglądanie, podobnie jak samo słuchanie, jest istotne, a wręcz niezbędne podczas nauki języków. Ucząc się angielskiego biznesowego być może masz już dość dobrze opanowane podstawy – ale słownictwo zawodowe to już inny poziom, nie mówiąc o różnorodności akcentów.
Polecam oczywiście moje ulubione TED talks, The Wall Street Journal oraz VOA Learning English. Ciekawe artykuły, wiadomości – audio, video, teksty – wszystko w jednym miejscu.

4. Mów!

Czas na wprowadzanie w czyn tego, czego się nauczyłeś! Najprzyjemniejsza część – bo widać efekty!
Mów po angielsku używając słów i zwrotów, które zapamiętałeś. Nie bój się popełniać błędów. Są one wpisane w naukę języków, a więc – do dzieła!

5. Poświęcaj czas.

Szybkie tempo życia, mało czasu na wszystko… znajdź jednak 15-20 minut, które mógłbyś zadedykować na obejrzenie, przesłuchanie czy przeczytanie czegoś, co jest związane z tematyką, która Cię interesuje. Najlepiej codziennie.
Rób notatki. Zapisuj wyrażenia. Zawsze możesz do nich wrócić, przypomnieć sobie kluczowe słowa dzięki którym zrobisz wrażenie na swoich słuchaczach w pracy.
Jeśli  dodatkowo korzystasz z lekcji angielskiego i masz okazję wypowiadać się pod okiem nauczyciela – sukces gwarantowany!